Na svijetu postoji velik broj različitih pisama (sustava jezičnih simbola). Osim latinice koja je najzastupljenija, postoji i velik broj ostalih pisama, kao npr. kinesko pismo, korejsko pismo, arapsko pismo, ćirilica itd.
Također, unutar pojedinog pisma postoji velik broj varijacija. Npr. latinično pismo engleskoga jezika razlikuje se od hrvatskoga pisma (dijakritički znakovi č, ć, ž…), češkog pisma, njemačkoga pisma i sl.
Čak i ako znamo pisati nekim drugim pismom osim onog pisma koje inače svakodnevno koristimo, uglavnom nismo u mogućnosti pisati tim pismom ako nemamo tipkovnicu s odgovarajućim znakovima.
Web-stranica EasyTyping.net omogućuje brzu i jednostavnu transliteraciju iz jednog pisma u drugo. Podržano je preko 60 različitih jezika odnosno pisama, s automatskom provjerom pravopisa.
Ovaj alat može poslužiti pojedincima kao i prevoditeljima koji su u stanju prevoditi na drugi jezik/pismo, ali su imali poteškoća zbog neodgovarajuće tipkovnice. Sada je dovoljno unijeti tekst u sučelje na EasyTyping.net i transliteracija je trenutačna.
Među ostalim, podržan je i hrvatski jezik, npr. transliteracija latiničnog engleskoga u hrvatsku latinicu (gajicu).
Odgovori