Zarez se po načelu nizanja stavlja između nezavisnih pridjeva, tj. atributa.
Npr. Zagledao se u divno, plavo, ljetno nebo.
No istu bismo rečenicu mogli pisati i bez zareza: Zagledao se u divno plavo ljetno nebo.
Pisanje zareza ne ovisi o broju pridjeva, već o tome jesu li pridjevi dodani nezavisno jedan od drugoga ili ne. U drugom primjeru gornje rečenice (bez zareza) pridjev divno dodan je vezi plavo ljetno nebo kao već gotovoj cjelini. Zato je u tom primjeru zarez nepotreban. U prvom primjeru iste rečenice sa zarezima svaki je pridjev dodan nezavisno jedan od drugoga pa je stoga potreban zarez.
Dakle, zarez mijenja smisao pridjeva u nabrajanju, a između pridjeva dolazi kad se svaki od njih izravno i neovisno o drugima odnosi na imensku riječ.
11/04/2018 at 19:56
Evo me s 45 godina starosti, relativno školovanog, a opet ne toliko pismenog da znam baš sve. I tako sam naletio na ovu vašu stranicu – i mogu priznati da mi baš i niste objasnilo. Vjerojatno se mogla naći bolja rečenica kao primjer.
Nebo može biti samo plavo, samo ljetno i samo divno – tako da svaki od tih pridjeva može biti posve odvojen od ostalih i funkcionirati posve samostalno s navedenom imenicom.
Samo obrazloženje je logično i razumljivo i baš je šteta što niste našli bolju rečenicu koja bi pokazala o čemu se radi.
11/04/2018 at 19:59
Odnosi li se ovo pravilo na rečenicu koja slijedi?
U kutiji su bile plave, zelene, narančaste i bijele kuglice.
Ili je to sasvim drugi slučaj – puko nabrajanje?
11/04/2019 at 13:30
Hrvoje: U tvojoj rečenici se svi pridjevi odnose na imenicu kuglica, ali svaki je od njih nezavisan. Dakle, obavezno se piše zarez.
13/07/2019 at 23:59
Da. I Hrvoje je ovdje dao dobar primjer (kakav je i sam trađio) kada se mora pisati zarez, jer bi u suprotnom značilo da su sve kuglice istodobno bile i plave, i zelene, i narančaste, i bijele.
E asd nek’ mi netko kaže je li ova moja predzadnja rečenica ispravbo napisana (glede zareza). 🙂
14/07/2019 at 00:03
Prosto nevjerojatno da sam ovako ispromašivao slova. Ispričavam se. Ne sluša tipkovnica u sitne sate… Ali sad me samo zanimaju zarezi 🙁
14/07/2019 at 08:29
A tko će ga više znati kad i gdje zarez, hrvatski je težak domorodcima a kamoli strancima. Imao sam curu Japanku iz Kyoto prefekture, bila je kod mene u apartmanu 4 mjeseca, učila je hr. jezik i trebali smo se zaručiti pa je prekinula kad je shvatila koliko je hrvatski težak