Od 2016. godine u finskim školama djeca više neće učiti klasično ručno pisanje pisanim slovima koje je u svjetskim obrazovnim kurikulima prisutno već stoljećima. Umjesto toga djeca će učiti vještinu tipkanja i brzog sastavljanja teksta na računalima i tabletima.
“Ove su vještine danas relevantnije za svakodnevni život”, objasnio je svoju odluku finski odbor za obrazovanje. U skladu s novim smjernicama u obrazovanju svaki će učenik u školama dobiti tablet na kojem će učiti tipkati i sastavljati tekstove.
Iako je točno da će učenje tipkanja na zaslonima elektroničkih uređaja finskim učenicama donijeti vještine koje će im kasnije pomoći u profesionalnom radu i karijeri, zbog ove bi se odluke moglo dogoditi da učenici kasnije uopće ne budu u stanju potpisati se na nekim službenim dokumentima, ili na primjer pročitati neko rukom pisano pismo.
Ipak, s obzirom na to da je Finska poznata kao jedna od najnaprednijih zemalja vezano uz razvoj i korištenje suvremenih tehnologija i Interneta, to im možda i neće pretjerano nedostajati. Tako je na primjer Finska donijela zakon prema kojem je pristup Internetu ustavno pravo svakog građanina (pristup Internetu za sada ima 97% Finaca), a osim toga vrlo je aktivna u promicanju vladinih elektroničkih servisa kojima se ostvaruje brz pristup službenim podacima i dokumentima.
Drugim riječima, kad prosječnom Fincu zatreba neka službena potvrda, obrazac ili javna isprava, on ne obilazi šaltere, ne čeka satima u redu te ne gubi živce zbog spore i glomazne administracije. Sve dokumente može trenutačno dobiti putem Interneta, već potpisane njegovim – elektroničkim potpisom.
Svemu treba dodati i to da Finska nije jedina zemlja koja napušta ručno pisanje. Tako su u SAD-u čak 43 države donijele odluku prema kojoj učenje pisanja rukom u školama više nije obvezno.
Odgovori