Za svakog kvalitetnog prevoditelja nužno je poznavanje materinskog jezika. To je nužno iz dva praktična razloga:
- pri prevođenju s hrvatskoga na strani jezik prevoditelj mora razumjeti polazni tekst kako bi ga mogao prenijeti u strani jezik
- pri prevođenju sa stranog na hrvatski jezik prevoditelj mora odlično poznavati sintaksu, gramatiku, pravopis, rječnik i stil hrvatskoga jezika.
Drugim riječima, onoliko ste dobar prevoditelj koliko dobro poznajete ne samo strani jezik, već i ponajprije hrvatski jezik.
Povijest hrvatskoga jezika
Hrvatskim jezikom danas govori nešto više od 5 milijuna ljudi u Hrvatskoj i BiH, ali i u drugim zemljama (Srbija, SAD, Njemačka, Mađarska…). U lingvističkom smislu, hrvatski jezik je sustav triju narječja: čakavskoga, štokavskoga i kajkavskoga.
Pisane tragove hrvatskoga jezika nalazimo od 11. stoljeća te su najstariji hrvatski tekstovi pisani kombinacijom crkvenoslavenskog jezika i arhaične čakavštine, a kao pismo u počecima se koristila isključivo glagoljica. Latinica počinje prevladavati od 14. stoljeća kada je potisnula bosančicu (hrvatsku verziju ćirilice). Prvu hrvatsku gramatiku objavljuje u Rimu Bartol Kašić, 1604. godine. Do standardizacije jezika na štokavskoj osnovi dolazi u 19. stoljeću.
Hrvatski jezik pripada u skupinu južnoslavenskih jezika odnosno široj zajednici slavenskih jezika. Osim hrvatskoga, u južnoslavenske jezike spadaju još i slovenski, srpski, bošnjački, crnogorski, makedonski i bugarski.
Hrvatski pravopis, rječnik, priručnici i stručni časopisi
Za sve one koji žele naučiti i usavršiti hrvatsku jezičnu normu odnosno upoznati se s važećim pravopisnim pravilima, mogu besplatno koristiti hrvatski pravopis na web-stranici Pravopis.hr. Na web-stranici Hrvatskoga jezičnog portala besplatno je dostupna rječnička baza. Odličan jezični priručnik možete besplatno preuzeti u PDF-u na web-stranici Prirucnik.hr. Osim što su još dostupne razne gramatike, rječnici, jezični priručnici i slično, postoje i dva specijalizirana časopisa vezano uz povijest, razvoj i jezična pitanja vezano uz hrvatski jezik. To su časopis Hrvatski jezik u izdanju Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje te časopis Jezik kojeg izdaje Hrvatsko filološko društvo.
20/09/2021 at 17:50
želim znati narječja hrvatskog